امروز یکشنبه , ۹ بهمن , ۱۴۰۱ - ساعت :

آخرین آشوب مرتضی پاشایی

جمهوری اسلامی ایران

آخرین آشوب مرتضی پاشایی

آخرین آشوب مرتضی پاشایی

آخرین آشوب مرتضی پاشایی

جار و جنجال‌ها برای انتشار آلبوم «اسمش عشقه»، آلبوم آخر «مرتضی پاشایی» وارد مرحله جدیدی شده است. خانواده و اطرافیان پاشایی از یک سو و همکاران و هنرمندان حاضر در این اثر هر کدام نظرات متفاوتی دارند.

دو ماه بعد از فوت خواننده محبوب پاپ و سر و صدایی که ایجاد کرد، آرام آرام زمزمه‌هایی درباره آخرین اثر این هنرمند که قرار بود شهریور سال گذشته به بازار بیاید، به بیرون درز کرد. آخرین آلبوم رسمی «مرتضی پاشایی» که خیلی‌ها این روزها در پی شنیدنش هستند و بسیاری از دوستدارانش برای آن لحظه‌شماری‌کنند، درهفته‌های گذشته وارد حاشیه‌هایی پر سر و صدا شده است و تنش‌هایی بین برخی اطرافیان و دوستان و هنرمندان حاضر در این اثر ایجاد کرده است؛ آلبومی که با توجه به اتفاقات و سر و صداهایی که پس از بیماری و فوت این خواننده رخ داد، به خوبی می‌شود پیش‌بینی فروشی بالا و استقبال عمومی را از آن داشت.

در این پرونده سعی کرده‌ایم در ابتدا حاشیه‌هایی را که این آلبوم درگیرش شده مرور کنیم و در ادامه پای صحبت‌های «مهرزاد امیرخانی» بنشینیم؛ دوست و ترانه سرای ثابت «مرتضی پاشایی» که از او به عنوان اصلی‌ترین فرد برای تعیین تکلیف ماجراهای انتشار این آلبوم یاد می‌کنند.

اسمش عشقه

اولین حرف و حدیث‌ها درباره انتشار آلبوم جدید این خواننده از سوی پدر پاشایی عنوان شد و نام این آلبوم وارد رسانه‌ها شد. «اسمش عشقه» عنوان اثری بود که پاشایی در زمان حیاتش آن را تهیه و تولید کرده بود و پس از فوتش در ابتدا پدرش نام این آلبوم را در رسانه‌ها عنوان کرد و سپس «مهدی کرد» مدیر برنامه و تهیه کننده سابق این خواننده صحت این موضوع را تایید کرد. اما حاشیه‌ها از زمانی شروع شد که پدر و عموی این خواننده در گفت‌وگوهایی صریح اعلام کردند که بعد از فوت مرتضی پاشایی خانواده و عموی او مسوول قانونی آثار او هستند و هر کس می‌خواهد از این خواننده چیزی منتشر کند باید با آنها تماس بگیرد.

مالکیت معنوی تمامی آثار مرتضی اعم از قطعاتی که در استودیوهای مختلف دارد، باید موردتوجه قرار گیرد. انتشار این آثار، غیرمجاز خواهد بود؛ مگر اینکه با دکتر منصور پاشایی عموی مرتضی و مصطفی (برادر پاشایی) هماهنگی شود. ایشان تا اطلاع ثانوی سخنگو و مسوول برنامه‌های مرتضی پاشایی هستند و در آینده نزدیک هم به صورت رسمی اعلام خواهیم کرد. در حال انجام اقداماتی هستیم که دکتر منصور پاشایی به صورت قانونی به عنوان مسوول برنامه‌های مرتضی معرفی شود. هر کسی که قراردادی داشته است تا ساعت زنده بودن مرتضی اعتبار دارد و مرتضی برای بعد از فوتش با هیچ کس قراردادی ندارد. در ادامه فعالیت‌های هنری مرتضی عزیز قطعا از همکاری و کمک‌های بی‌شائبه آقای «مهدی کرد» استفاده خواهیم کرد و ایشان همچون گذشته امین خانواده پاشایی هستند.

سکوت

با انتشار این اظهارنظرها، اطرافیان پاشایی در سکوتی عجیب و طولانی فرو رفتند و در این بین برخی چهره‌های موسیقی از آغاز مراحل تنظیم قطعات این آلبوم خبر دادند. «معین راهبر» به عنوان یکی از تنظیم‌کننده‌های آلبوم شروع به کار کرده بود و در این بین اسامی  چون سیروان خسروی و پازل‌بند هم به گوش رسید که برخی قطعات این آلبوم را تنظیم خواهند کرد. اما پیش‌بینی‌ها کاملا مشخص بود و با توجه به اینکه حقوق این آلبوم باید در اختیار تهیه کننده آثار این خواننده قرار گیرد، اتفاقات و تنش‌ها بین تهیه‌کننده و خانواده مرحوم پاشایی آخرین گمانه زنی بود که می‌شد در مورد آن فکر کرد.

مستند جنجالی

هنوز دو ماه از فوت پاشایی نگذشته بود که درگیری لفظی «رضا رشیدپور» و عمو و برادر مرتضی پاشایی، در راس اخبار هنری قرار گرفت. مستندی که «رضا رشیدپور» برای پاشایی ساخته بود از نظر خانواده پاشایی کاملا غیرقانونی بود و آنها اعلام کردند که هیچ‌کس حق ندارد بدون اجازه خانواده پاشایی اثری را از حاشیه و متن مراسم تشییع پیکر و خاکسپاری پاشایی منتشر کند. صحبت  و ادعایی قانونی که با جنجال‌های رسانه‌ای تندی همراه شد.

«منصور پاشایی» درباره آن ماجرا می‌گوید: «ما احترام ویژه‌ای برای آقای رشیدپور قائل بوده و هستیم. از ایشان هم انتظار داریم که در لحن و ادبیات‌شان یک مقداری دقت بفرمایند که هم وجهه هنری و ملی‌شان را حفظ کنند و هم خانواده شهید بودن‌شان برای ما بسیار محترم و عزیز است. ما به صورت دوستانه داریم مطرح می‌کنیم و بحث قانونی و شفافی است و بنا داریم که از آثار ایشان و زحمتی که کشیده‌اند استفاده کنیم. بنابراین ایشان هم‌چنان مطلبی را درمورد ما نوشتند که خیلی جالب نبود؛ به هرحال در شأن ایشان نبود و ما انتظار ادبیات بهتر و همکاری بیشتری از ایشان داشتیم که ان‌شاءالله فکر می‌‌کنم این اتفاق بیفتد و متوجه بشوند که قصد ما دوستی و همکاری است و ما در انتظار همکاری ایشان هستیم.»

در این ماجرا سرانجام رضا رشیدپور کوتاه آمد و تمام راش‌ها و تصاویرش رادر اختیار خانواده پاشایی قرار داد و آنها برای تهیه این مستند سراغ «جواد هاشمی» و «شاهین صمدپور» رفتند. در همین حین خبر رسید مستندی که قرار بود منتشر شود به سه بخش تقسیم شده و قرار است در سه مرحله به بازار بیاید.

بازی آخر

در حالی که پیش بینی می‌شد آلبوم اردیبهشت سال ۹۴ به بازار موسیقی کشور بیاید، به یک باره در هفته‌های گذشته خبری مهم در جمع‌های خصوصی و اطرافیان این خواننده دهان به دهان پیچید و باعث شد حاشیه‌های این آلبوم بیشترو بیشتر شود؛ «ترانه سرای آلبوم یعنی مهرزاد امیرخانی که همه مراحل تولید این اثر را فقط او و مرتضی پاشایی با هم پیش برده‌اند، با ممانعت از واگذاری حقوق مادی و معنوی ترانه هایش، مانع از انتشار آلبوم شده است.»

این اتفاق در حالی رخ داده که مشخصا «مهرزاد امیرخانی» مالک قانونی ترانه‌های این اثر بود و پیگیری حق و حقوقش از این آلبوم از مدت‌ها قبل انجام شده و ظاهرا به پاسخ درستی نرسیده بود. آخرین زمان بندی برای انتشار آلبوم جدید پاشایی اردیبهشت ۹۴ اعلام شده بود که با به وجود آمدن اتفاقات و تنش‌های جدید باز هم انتشار این آلبوم در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

 


راهنمای نیو وان مووی :

  • 1- برای سهولت در دانلود بهتر است از نرم افزار های مدیریت دانلود استفاده کنید
  • 2- جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح وارد کنید . [ایمیل www ندارد .]
  • 3- لطفا از توهین در نظرات خودداری کنید ، با کاربر خاطی برخورد لازم انجام خواهد شد .
  • 4- جهت درخواست فیلم از فرم درخواست فیلم استفاده کنید .


ss